V pondělí 20.5.2024 jsme zahájili naši cestu do Polska. Tentokrát jsme využili tzv. green travel, tj. cestování šetrné k životnímu prostředí. Naším hlavním dopravním prostředkem byl vlak, v hlavním městě jsme se přesouvali metrem a autobusem. Této aktivity se zúčastnily paní učitelky Markéta Vávrová a Kateřina Zháňalová. Naši školu reprezentovali 4 žáci ze šestého ročníku, a to: Matěj Pres, Michal Voráč, Matyáš Boček a Eliška Potrusilová. Zmínění žáci se před samotným výjezdem podíleli na přípravě prezentací, psali vánoční pohlednice, natáčeli videa o naší škole, zálibách a nejoblíbenějším přírodním místě v ONV. Do zmíněných projektových aktivit se také velmi svědomitě zapojil Jakub Šácha, žák sedmého ročníku, který se ze zdravotních důvodů mobility v Polsku zúčastnit nemohl.
V úterý 21. 5. oficiálně začal první den mobility, v rámci projektu Erasmus+ „Skill by Skill up to Success“. Studenty a učitele z Portugalska, Česka, Kypru a Srbska hostovali studenti a zaměstnanci ZŠ Podstavova im. Leonard Pristroma v Tolce. Po nádherném uvítacím ceremoniálu s tradičními polskými tanci a písničkami následovala komentovaná prohlídka školy. Po obědě, který připravilo Sdružení žen mikroregionu, jsme se vydali na prohlídku nedávno otevřeného Muzea Viktora Wolkowa v Turoňně Koźcielna. Tento vynikající podlaský fotograf nás potěšil svými snímky ukazujícími přírodní krásy regionu. Následovalo setkání se starostou obce Turoňan Koźmycielna, panem Grzegořem Jakucem – Vojtem, který nás informoval o chodu obecního úřadu a celého regionu. Po návratu do školy všichni žáci představili své prezentace o státu, městě a škole. Proběhlo také předávání drobných dárků pro koordinátory a hostitelskou školu ZŠ Podstavova im. Leonard Pristroma.
Druhý den mobility proběhl v duchu projektu – v přírodě. Studenti a učitelé z pěti zúčastněných států navštívili soukromou školu Tawni umístěnou v lese. Tento neobvyklý koncept zahrnuje učebny a školní místnosti v několika menších objektech v přírodě. Nedaleko těchto zařízení jsou hřiště pro venkovní sporty, na kterých si naši studenti užili s přáteli z jiných zemí. Studenti této školy mají často výuku venku a učí se pomocí praktických aktivit. Rozvíjejí také povědomí o životním prostředí. Naši studenti měli možnost vyzkoušet si různé aktivity při procházce krásným lesem: řešení rébusů, rychlostní dovednosti v různých jazycích, poznávání rostlin, hra šikovnosti, stavění skrýše stromu a mnoho dalších. Po procházce si studenti vyzkoušeli vaření a stolování v přírodě. Odpoledne uspořádali rodiče studentů hostitelské školy z Tolce společenské setkání všech studentů u ohně a učitelé diskutovali o podrobnostech další mobility, která je plánována na říjen v Srbsku.
Třetí den mobility začal návštěvou Muzea v přírodě v okolí Byalistoku. Studenti si měli možnost vyzkoušet tkaní a tvoření hliněných předmětů a také si užít fantastické prostředí a čerstvého vzduchu se studenty z jiných zemí: Polska, Kypru, Česka a Portugalska. O něco později měli studenti možnost se s průvodcem dozvědět více o historii a kultuře Byalistoku, navštívili nejdůležitější památky, místní park, památník Zamenhofa, zakladatele esperanta, který se narodil v tomto městě, a poté si pochutnali na specialitách místní kuchyně. Odpoledne proběhl ceremoniál a slavností udělování certifikátů. Během třetího dne se koordinátoři projektu dohodli na dalších krocích, zprávách, výzkumu, mediálních zprávách a podrobnostech o další mobilitě, která proběhne v říjnu 2024 v Srbsku.
Čtvrtý den jsme již v ranních hodinách vyrazili na dlouhou cestu domů. V hlavním městě Varšavě jsme strávili celkem 4 hodiny. Prozkoumali jsme historické centrum, kde jsme nakoupili suvenýry a svačiny na cestu. Do Ostrožské Nové Vsi jsme dorazili před devátou hodinou, kde si děti vyzvedli jejich rodiče. Dětem i jejich rodičům patří velké díky za bezproblémový pobyt, rychlou komunikaci a ukázkovou reprezentaci naší školy a kultury.
Více o projektu se dozvíte zde: https://sites.google.com/view/skillbyskill
Fotografie si můžete prohlédnout zde: https://eu.zonerama.com/ZSOstrozskaNovaVes/Album/11509766
Markéta Vávrová, Kateřina Zháňalová




