Výměnný pobyt uskutečněný v rámci projektu Evropa 21. století

Výměnný pobyt uskutečněný v rámci projektu Evropa 21. století jsme zahájili netradičně

První výměnný pobyt probíhající v rámci projektu Evropa 21. století aneb v jaké Evropě chceme žít, který podporuje Česko-německý fond budoucnosti, odstartoval v letošním roce trochu netradičně.

S německými studenty jsme se nevítali na nádraží v Ostrožské Nové Vsi, nýbrž na Hlavním nádraží v Praze, kam jsme se společně vydali za prvními projektovými aktivitami. Naši partneři vyrazili z Drážďan, my z naší rodné vísky. K prvnímu osobnímu kontaktu došlo právě tady. Vzhledem k našemu nabitému programu, který nás v Praze čekal, jsme v zde i nocovali.

V projektu jsme si stanovili, že se budeme věnovat třem oblastem:

VZNIK A VÝVOJ EVROPSKÉ UNIE, ISLÁM A PROBLEMATIKA UPRCHLÍKŮ a BUDOUCNOST EVROPSKÉ UNIE. Těmto oblastem jsme přizpůsobili a náš program.
První zastávkou byl tedy Evropský dům v Praze, kde jsme se ve velmi klidném a vstřícném prostředí seznámili s historií, vývojem a fungováním Evropské unie. Na platformě interaktivního filmu, jehož průběh jsme hlasováním mohli ovlivňovat, nám bylo osvětleno fungování Rady EU, Komise pro EU a Evropského parlamentu. Žáci si objasnili základní fakta a kompetence jednotlivých složek EU. Aktivizačními výukovými metodami naopak žáci objasnili své pocity z fungování současné EU, objasnili to, jak vnímají příležitosti či rizika s EU spojenými. Na závěr formulovali své vlastní postoje, co se jim na EU líbí, co se jim nelíbí, co EU přejí do budoucnosti.
Z Evropského domu jsme se přesunuli do Metropolitní univerzity v Praze, v jejímž studijním systému jsme nalezli katedru Mezinárodních vztahů a evropských studií. Právě ona má ve svých řadách bývalého zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Turečka, experta na Blízký východ a člověka velmi dobře orientovaného v problematice migrace z islámských zemí, člověka velmi vstřícného a ochotného nám informace poskytnout. Ten se nám v přátelském prostředí univerzity snažil osvětlit nejen problematiku islamizace a vzniku Islámského státu.

Pak už nás čekala procházka Prahou a večerní návštěva Křižíkovy fontány. Tyto exkurze jsme uskutečnili v souladu s tím, že EU má ve svých strategiích také ochranu kulturního dědictví jednotlivých zemí. Chtěli jsme dětem představit to, co je nutné i v rámci evropské integrace zachovat a pečovat o to. I k této péči můžeme EU využít.

10. 6. 2016 v pátek nás čekala návštěva Poslanecké sněmovny ČR. Po absolvování nezbytné bezpečností prohlídky jsme se setkali v jedné z jednacích místností s poslancem Ivanem Gabalem a jeho asistentem Tomášem Ryzou, který byl poté naším průvodcem Poslaneckou sněmovnou. Přednášku vedl pan poslanec v anglickém jazyce a informoval nás nejprve o fungování Parlamentu a složitých a mnohdy zdlouhavých procesech přijímání zákonů, o konfliktech spojených s integrací etnických menšin ve střední Evropě, o sílícím protievropském postoji společnosti, o „BREXITU“ a taktéž o možné budoucnosti EU. Téma bylo velmi obsáhlé a složité a mnohdy nebylo jednoduché všemu dostatečně porozumět. Po přednášce se mezi žáky rozvinula moc pěkná diskuze. Žáci srovnávali prostředí velkého města a malé obce, hovořili o postojích české a německé společnosti k migrační krizi. Drážďanští studenti zmínili i své osobní zkušenosti, někteří z nich se s migranty setkávají.

Po prohlídce jednacího sálu Parlamentu ČR, kde jsme si vyzkoušeli místa jednotlivých politiků, a prohlídce tiskového centra jsme ještě zavítali do zahrady Senátu ČR a poté se vydali na plavbu po Vltavě, z jejíž hladiny jsme sledovali krásu starobylé Prahy. V podvečer jsme se vydali domů, kde se drážďanští studenti měli poprvé setkat s rodinami svých českých výměnných partnerů. Víkend pak strávili s nimi, s dočasnou adoptivní rodinou.

Markéta Frantová a Adéla Botková