Školy pro venkov

STŘELA č. 1/ročník IV.

Právě vyšlo další číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č.1/ročník IV.

5. 12. 2014

STŘELA č. 3/2013

Právě vyšlo další číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č.1/ročník IV.

3. 6. 2013

Škola měla návštěvu

Z iniciativy Místní akční skupiny programu Školy pro venkov (zkráceně MAS) se na naši školu přijeli podívat žáci ze škol Čestlice a Voděrady, aby si prohlédli místní školní klub Debrujárů pod vedením paní učitelky Vávrové, aby si prohlédli, co se dělá ze včelího vosku nebo se podívali na detail oka, nohy nebo trávícího ústrojí včely. Odnesli si fixy vymalovanou papírovou kraslici, letáček o Českém svazu včelařů a medaili ze včelího vosku.

Autobus, kterým měli naši hosté přijet, měl kvůli technickým komplikacím zpoždění a na zahájení akce se muselo z původních 13:00 čekat až do 15:45. Dokonce se uvažovalo i o zrušení celého programu s tím, že školy, které k nám přijely na návštěvu, by měly náhradní program. Učitelé a žáci, kteří byli do našeho projektu zapojení, ale byli stateční a hrdinně vydrželi až do tři čtvrtě na čtyři, kdy byl program konečně v humanitní učebně zahájen proslovem paní ředitelky Aleny Horákové, která potom už dala prostor školnímu sboru, aby zazpíval pár tradičních novoveských písní. Jako další bod programu si žáci připravili dvě prezentace. Jednu o historii a současnosti školy a druhou o Ostrožské Nové Vsi jako takové. Potom se už návštěvníci rozdělili do tří skupin a rozešli se po třech expozicích – jedna zaměřená na včelaře, výrobky ze včelího vosku a přírodu, druhá expozice se věnovala kraslicím, v té třetí si pak žáci mohli prostřednictvím školního klubu Debrujárů pod vedením paní učitelky Vávrové prohlédnout nebo i vyzkoušet různé pokusy zaměřené na jejich smysly, (kromě čichu a chuti, i když i ty jsme zapojili, když jsme v zápachu identifikovali naftalin jako součást jednoho pokusu). V zeměpisné učebně byla expozice zaměřena na novoveské kraslice. Když se nově příchozí skupinka usadila, tak se prakticky okamžitě (samozřejmě po krátkém úvodu učitelek) chopila fixů a začala malovat kraslice. Inspirací jim byly skutečné modely a foto promítnuté pomocí dataprojektoru. Dohlížely na ně paní učitelky Melichárková a Bobková.

U Debrujárů, kteří sídlili v přírodovědné učebně, mohli naši hosté například zhlédnout zajímavá videa a prezentaci s různými pokusy nebo optickými klamy. Jejich herna byla přímo nabitá zajímavými pokusy. Například Tomáš Turecký si pro ně připravil ukázku toho, jak funguje fotoaparát nebo je trápil Ondra Lekeš záludnými bludišti a ve speciálním bunkru složeným ze dvou lavic, kartonu a kusem černé látky jim vysvětloval princip odrazu světla v zrcadle pomocí proužků kartonu spojených k sobě, baterky a samozřejmě zrcadla. Poslední expozice v přírodovědné učebně pro první stupeň byla zaměřená na včely. Pan Nešpor, dva nejlepší žáci z jeho včelařského kroužku (Honza Miklíček a Mário Herák) a paní učitelka Němcová jim popsali cestu vosku od úlu až na stůl, kde se už čoudí z trčícího knotu. Mário Herák a Honza Miklíček jim pak názorně ukázali výrobu svíčky z vosku. Potom si ještě mohli prohlédnout oko, nohu a trávící ústrojí včely a rozdělit různé živočichy pomocí interaktivní tabule na ptáky, obojživelníky, plazi, hmyz a ryby. Z této expozice si odnesli letáček o Českém svazu včelařů a mohli si vybrat ze dvou voskových medailí.

Na závěr opět promluvila paní ředitelka a zazpíval školní sbor. Při té příležitosti naši školu pochválila i jedna z učitelek škol, které se na nás přijeli podívat a zapochybovala, jestli se jejich prezentace tamních jihočeských tradic vyrovná té naší, na kterou se naše škola přijede podívat někdy kolem května letošního roku.

Doufejme, že naše cesta bude rychlejší než jejich.

Jakub Lukeš

2. 5. 2013

STŘELA č. 2/2013

Právě vyšlo další číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č. 2/2013

1. 3. 2013

STŘELA č. 1/2013

Právě vyšlo další číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č. 1/2013

8. 1. 2013

STŘELA č. 4/2012

Právě vyšlo třetí číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č. 4/2012

1. 6. 2012

STŘELA č. 3/2012

Právě vyšlo další číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č. 3/2012

3. 4. 2012

Školní Velikonoce už před Květnou nedělí

Už v týdnu před Květnou nedělí si děti ve škole připomněly tradice Velikonoc, největšího křesťanského svátku celé společnosti.
Rozhodli jsme se pro děti zorganizovat celodenní dílničky, kde si děti vyzkoušely techniky malování kraslic, zdobení medových perníčků a pletení pomlázek.

Při malování kraslic děti vedly místní zkušené a známé malérečky paní Mikulcová, paní Vlčková a paní Kubisová (rozená Horáková), která v současnosti bydlí v Uherském Ostrohu. Každé z dětí si přineslo 2 vyfouklá vajíčka (tzv. výdumky), na nichž si vyzkoušelo reliéfní kresbu voskem a vd2012-1velmi jednoduché barvení červenou barvou, neboť červená je barva symbolizující lásku. Červenou kraslici si dívka nechávala pro hocha, na něhož si tajně myslela. Vejce jako symbol zrození však musela darovat plné.
V další dílně je čekala paní Mičolová, která dětem dávala inspiraci pro zdobení medových perníčků a velmi trpělivě jim připravovala barevný sníh na zdobení. Děti měly předpečeny jednotné tvary – vajíčko, zajíčka a kuřátko. Ty nejzdařilejší výtvory se staly součástí celoobecní výstavy medových perníčků.

Techniku pletení pomlázek jim ukázal pan Falešník, který také ochotně natrhal vrbové proutí, přeměněný symbol palmových ratolestí a zároveň jarní „omlazovadlo“ dívek a žen. Bylo toho tolik, že si pletení pomlázek zkusil nejen každý kluk, ale i holka. Pletení vyžadovalo jinou zručnost než u maléreček a u perníčků.

Všichni si však důkladně každou techniku vyzkoušeli a naše „šlahačka“ se tak v předstihu rozběhla na školních chodbách. Byla tradiční, neposkvrněná honbou za ziskem a snahou naplnit igelitky.

Mgr. Markéta Frantová

7. 4. 2012

STŘELA č. 2/2012

Právě vyšlo druhé číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č. 2

9. 12. 2011

Projekt Školy pro venkov

I letos pokračuje základní škola v činnostech projektu Školy pro venkov, do kterého se zapojila vloni.

V rámci plánovaných činností se děti ze školy zabývají historií obce a jejími osobnostmi, sledují tradice v jejich rodné vesnici, učí se poznávat folklor, sledují přírodovědná specifika jejich rodného kraje. Celá činnost školy v této oblasti je pak završena prací na školním časopise Střela, který pomáhá dětem nahlížet na funkci médií, učí je chápat práci redaktorů a vnímat zákulisí mediální práce. Děti v prvních měsících tohoto školního roku zpracovávaly nejaktuálnější téma podzimu, a to svatováclavské Hody s právem. Zkoumaly specifika místních krojů, hledaly písničky typické pro tento kraj, zařazovaly je do hodin hudební výchovy. V rámci sběru papíru poznávaly každou ulici, kterou se pak snažily zaznačovat do slepé mapy. Na včelařské stezce poznávají život včel, které se pomalu stávají druhem před vyhynutím. Velmi ochotně jim v této činnosti pomáhá pan Nešpor, místní včelař.A konečně v hodinách dějepisu se naše děti vydávají po stopách významných osobností obce.

Mgr. Markéta Frantová

2. 12. 2011

STŘELA č. 1

Právě vyšlo první číslo školního časopisu Střela. Časopis si můžete prohlédnout níže.

STŘELA č. 1

1. 6. 2011

Projekt Školy pro venkov

Naše škola se zapojila jako partner do projektu Školy pro venkov, jehož cílem je zahrnout do výuky informace o naší obci, jejím okolí a tím posílit povědomí o regionu Ostrožsko. Jedná se o dvouletý projekt, který vznikl díky MAS Ostrožsko Horňácko. Na projektu spolupracuje osm partnerských škol.
V rámci tohoto projektu bude tým učitelů realizovat s žáky různé aktivity z přírodovědné i společenské oblasti, které poslouží jako podklad pro vznik pracovního sešitu a pracovních listů. Ty se budou využívat při výuce i v dalších letech. Také odstartujeme vydávání školního časopisu, první číslo vyjde už v červnu 2011.

První aktivity odstartovaly už v únoru 2011 a týkaly se tradic fašanku.S tradicí masopustu neboli fašanku se ve výuce seznamovaly děti ze všech tříd. Některé děti se poslední víkend před Popeleční středou zúčastnily fašankového průvodu masek. Večerní zábavu a pohřbívání basy však už přenechaly dospělým. Další tradicí jsou Velikonoce, k nim patří pletení pomlázek, v našem kraji zvaných žily. Děti z 6. třídy zaujalo pletení pomlázek natolik, že si jich pod vedením pana Františka Falešníka z Ostrožské Nové Vsi upletly hned několik. Šesťáci si také stihli vyrobit svou třídní čarodějnici, aby byli připraveni na čas pálení čarodějnic, které k jarním zvykům také patří. K velikonočním tradicím patří i malování kraslic. Do techniky malování kraslic přišla naše páťáky zasvětit paní Naďa Kubisová z Uherského Ostrohu. Ukázala jim původní novoveskou techniku, voskovou batiku s kvítkovým a hvězdicovým vzorem, a děti pak pokoušely svou zručnost

7. třída se rozhodla v rámci tohoto projektu představit starodávnou tradici pečení medových perníčků. Naše škola využila dlouholeté spolupráce s místním včelařem a vedoucím kroužku včelařů panem Františkem Nešporem, který pozval do školy Jiřího Sladkého, včelaře z Uherského Brodu. Ten vysvětlil dětem způsob přípravy těsta i postup při pečení. Nejlepší nazdobené perníčky byly vystaveny na výstavě medových perníčků na obecním úřadě.
Další plánované aktivity jsou zaměřené na přírodu, předevší pro Ostrožskou Novou Ves typická těžební jezera, sirnaté lázně, včelařskou stezku, historii obce, významné osobnosti i sport, kulturu i folklor, které mají v životě novovšťanů významné místo.

Mgr. Markéta Frantová

1. 6. 2011